DOM KULTURE / KUTJEVO
vrsta građevine: javna građevina kulturne namjene
lokacija: Kutjevo
autor: Silvija Pranjić, dipl.ing.arh.
vizualizacije: Viktor Vdović, mag.ing.arch.
projekt: idejni i glavni projekt, 2023.-2024.
površina čestice: 1212 m2








Postojeća građevina u kojoj je smješteno kutjevačko kino, te dodatni odvojeni poslovni prostori rekonstruiraju se i prenamjenjuju u dom kulture.
Projekt polazi od pozicije i uloge starog kina, tj. multifunkiconalne dvorane koja je duboko prisutna u lokalnoj memoriji. Pozicija multifunkcionalne dvorane se čuva, proširuje i prilagođava novim potrebama, te služi kao svojevrsna jezgra oko koje se dodaju i razvijaju novi sadržaji.
Za razliku od postojećeg ulaza u kino koji je bio smješten u uskoj bočnoj ulici Tihomila Badovinca, novi glavni ulaz u zgradu formira se sa glavnog, zapadnog pročelja odakle se preko vjetrobrana ulazi u prostrani ulazni hall s info pultom. Glavno, zapadno pročelje ujedno postaje i dominantno pročelje na Trgu graševine.
OBLIKOVANJE
Oblikovno i konstrukcijski, građevina se sastoji od dvije cjeline, zapadne i istočne, koje korespondiraju s volumenskom raščlambom postojeće građevine. Zapadna cjelina fomira glavno pročelje zgrade prema Trgu graševine, a sastoji se od prizemlja, dva kata i podruma. Ovaj dio zgrade potpuno je nov s obzirom na loše stanje konstrukcije postojeće građevine, a natkriven je ravnim zelenim krovom. Istočna cjelina građevine čuva postojeći podrum i veliki sjeverni zid dvorane prema ulici T. Badovinca. Ovaj zid, zidan kompletno od opeke, postaje i element memorije nekadašnje dvorane. Stoga se s unutarnje strane ogoljuje, a njegovu statičku stabilnost postiže se ojačavanjem novim konstrukcijskim elementima. Istočni segment građevine nešto je niži i natkriven je dvostrešnim krovom koji pada u smjeru sjever-jug.
MATERIJALI
Oblikovanje građevine razvija se iz nekoliko različitih polazišta koji se povezuju i nadopunjuju u skladnu cjelinu. S jedne strane, ono proizlazi iz unutarnje logike prostora, s druge strane oblikovanje urbanistički odgovara na kontekst u kojemu se nalazi. Sam izbor materijala – prvenstveno žbuke, temelji se na tradicijskom materijalu oblikovanja građevina na ovim prostorima. No, njegovom pigmentacijom i izborom različitih tekstura (vrlo gruba svijetla i vrlo glatka terakota nijansa žbuke), dobiva se bogatstvo oblikovanja pročelja koje izlazi van okvira tradicijskog i odražava suvremenost građevine. Jaki, slobodno oblikovani i dinamični element nadstrešnice koja natkriva glavni ulaz i bočne sjeverne izlaze iz dvorane, te velika ploha s vertikalnim čeličnim brisolejima na zapadnom pročelju, dodatno doprinose kvalitetnom oblikovanju građevine. Unutarnji prostori su prožeti drvenim elementima. Oni prostoru daju toplinu, taktilnost i vežu oblikovanje građevine s drugim tradicijskim materijalom ovog kraja.
VANJSKI PROSTORI
S obzirom na poziciju u gusto naseljenom dijelu grada, vanjski prostori građevine nisu veliki. No, ovom rekonstrukcijom i reorganizacijom prostora značajno se povećavaju vanjski prostori građevine i to na južnom, dvorišnom pročelju gdje se formira prostor za događanja na otvorenom. Prostor se dodatno obogaćuje nasadima zelenila.