NEKROPOLA KAPTOL-GRADCI
vrsta građevine: parkovno uređenje
lokacija: arheološki lokalitet Gradci, Kaptol
autor: Silvija Pranjić, dipl.ing.arh.
suradnici: Blanka Levačić, dipl.ing.arh., Sabina Pleše, mag.ing.arch.
vizualizacije: Viktor Vdović, mag.ing.arch.
projekt: idejni i glavni projekt, 2022.-2023.
površina zahvata: 1.81 ha








Arheološka zona Gradci nalazi se sjeverno od mjesta Kaptol, na obroncima Papuka. Jedno je od najznačajnijih nalazišta starijeg željeznog doba, tj. halštatskog doba, na području kontinentalne Hrvatske, ali i šire. Dio ovog arheološkog lokaliteta je i nekropola Kaptol-Gradci, mjesto ukopa ratničke elite starijeg željeznog doba. Najistaknutiji članovi društva bili su spaljivani, te zajedno sa osobnim predmetima polagani u drvene komore koje su potom obložene kamenom i prekrivene zemljanim humcima. Nekropola Kaptol-Gradci broji preko 20 ovakvih humaka, tj. tumula, koji su velikim dijelom istraženi, a u kojima su pronađeni nalazi koji svjedoče o važnosti i razvijenosti ove zajednice.
Ovaj prostor ujedno spada u zaštićene dijelove prirode, tj. dio je Parka prirode „Papuk“ i ekološke mreže Natura 2000 Republike Hrvatske.
Prema tome, osnovni pristup u projektiranju bio je poštivanje, isticanje i osnaživanje prirodnih vrijednosti prostora, te minimalne i pažljive intervencije u svrhu prezentacije bogate povijesti ovog prostora.
Projektom se prezentiraju rezultati arheološkog istraživanja koji su u zadnjih dvadesetak godina provedeni na prostoru nekropole Kaptol – Gradci. Rezultati se pri tome prezentiraju prostorno (tumuli se vraćaju u svoj izvorni oblik), ali i sadržajno (prezentiraju se i opisuju pojedini nalazi u tumulima, prezentira se način ukopa, itd). Među prezentirane tumule pažljivo se postavlja pješačka staza koja omogućuje jasno i nedvosmisleno kretanje kroz prostor nekropole te povezivanje svih prezentiranih dijelova u cjelinu.
U sklopu projekta planirano je sljedeće:
UREĐENJE PJEŠAČKE ŠETNICE
Šetnica se postavlja na način da osigurava jasno kretanje, sa stalnim vizualnim vezama između tumula kako bi se dobio kontinuitet prostora. Postavljaju se info table i smjerokazi na početku/kraju zone tumula, te uz pojedine točke na stazi. Šetnica se dijelom zadržava na trenutnoj poziciji, a dijelom se prilagođava kako bi kretanje bilo što logičnije, prilagođavajući se terenu, sa ponekim proširenjima. Materijal oblikovanja šetnice ostaje kao i do sada, zemljani.
TUMULI
Dio istraženih tumula dovodi se u izvorno stanje, tj. ponovno se prekrivaju zemljom u svom izvornom promjeru i visini (T3, T4, T5, T7, T8, T10, T11, T12, T15, T16, T17). Dio tumula, ponajviše u južnom dijelu obuhvata, oblikovat će se na način da pobliže prezentiraju neke specifičnosti željeznodobnih ukopa (T1, T2, T6). Kod tumula 1 će 3/4 tumula biti prekriveno zemljom, dok će 1/4 biti otvorena s vidljivom grobnom komorom u sredini. Tumul 2 će biti potpuno otkriven s tlocrtnim prikazom grobne komore. Tumul 6 je najveći i nalazima najznačajniji tumul na ovoj nekropoli, s dvojnim kneževskim ukopom. Ostat će otkriven, a njegov bogati sadržaj (bojne sjekire, koplja, oprema…) bit će naznačen i obrađen na površini ovog tumula.
GEOLOGIJA PAPUKA, GRAFIT
Raznolike vrste kamena koje su pronađene u željeznodobnim tumulima doprinose priči o geološkoj raznolikosti Papuka, a korištenje grafita iz obližnjeg rudnika grafita vrlo je vjerojatno bio razlog moći željeznodobnog Kaptola. Projektom se planira dio šetnice uz stazu oblikovati u kamenu, tj. različitim tipovima kamena. Takvi elementi imat će dvojaku funkciju: oni će biti funkcionalni elementi u prostoru, ali i prezentacijski elementi geološke raznolikosti Papuka.
LETVIČASTE PREGRADE
Letvičasta pregrada smještena uz tumul 1 služi kao podloga za natpis lokacije sa klupom za sjedenje te otvorenom nišom iza za odlaganje eventualno potrebnih materijala prilikom vođenih obilazaka lokaliteta. Letvičasta pregrada uz izdvojeni tumul 8 bit će oblikovana na način da se u njenu nišu, skriveno od direktnog pogleda, mogu smjestiti ekološke toaletne kabine (2 kom) koje će biti postavljene tijekom toplijeg dijela godine.



