GRADINA KAPTOL-GRADCI

vrsta građevine: parkovno uređenje

lokacija: arheološki lokalitet Gradci, Kaptol

autor: Silvija Pranjić, dipl.ing.arh.

suradnik: Sabina Pleše, mag.ing.arch.

vizualizacije: Viktor Vdović, mag.ing.arch.

projekt: idejni i glavni projekt, 2023.

površina zahvata: 1.99 ha

Arheološka zona Gradci nalazi se sjeverno od mjesta Kaptol, na obroncima Papuka. Jedno je od najznačajnijih nalazišta starijeg željeznog doba, tj. halštatskog doba, na području kontinentalne Hrvatske, ali i šire. Dio ovog arheološkog lokaliteta je i naselje Kaptol-Gradci, tzv. gradina. Do gradine se dolazi pješačkom stazom koja sa makadamskog šumskog puta vodi preko potoka s privremeno postaljenim pješačkim mostom. Slijedi vrlo strmi i nesigurni uspon duljine cca 300m kojim se penje na gradinu, a koji svladava visinsku razliku od cca 50m. Ovaj dio staze u vrlo je lošem stanju zbog velikog broja vododerina koje su nastale kao posljedica neprimjerene oborinske odvodnje sa staze uslijed većih padalina. Prateći prirodni brežuljkasti teren, šetnica dalje vodi uz južni rub gradine do velikim dijelom istražene sonde 6, te se potom spušta dalje prema prostoru nekropole.

Ovaj prostor ujedno spada u zaštićene dijelove prirode, tj. dio je Parka prirode „Papuk“ i ekološke mreže Natura 2000 Republike Hrvatske.

Ovim zahvatom uređuje se pješaki pristup gradini, te se dodaju sadržaji na južnom dijelu gradine (nadstrešnica, prezentacija halštatskih nastambi). Pješačka staza, novi most i stube omogućit će jasno i sigurno kretanje do lokaliteta te povezivanje svih prezentiranih dijelova u cjelinu, ali i povezivanje sa zonom nekropole. Projektom planirana nadstrešnica omogućit će zaštitu od nepovoljnih vremenskih uvjeta, odmor i eventualno odvijanje radionica, a prezentacija halštatskih nastambi dat će posjetiteljima uvid u način gradnje građevina u starijem željeznom dobu.

U sklopu projekta planirano je sljedeće:

UREĐENJE PJEŠAČKE ŠETNICE

Trenutna pješačka šetnica unutar zone obuhvata se zadržava na sadašnjem mjestu, no uređuje se i oprema s obzirom na zahtjevnost terena i na funkciju. Tako se na mjestu prije prelaska potoka formira uređeno proširenje u tucaniku koje služi za okupljanje, a s kojeg se pruža pogled na uspon prema gradini. Preko potoka se postavlja novi pješački most primjerenih dimenzija. Hodna ploha mosta je drvena, a potkonstrukcija čelična sa centralnom tetivom čime se želi vizualno stanjiti konstrukciju mosta.

Strmi uspon na gradinu uređuje se na način da se osigurava primjereno bočno otjecanje oborinske vode kako ne bi došlo do stvaranja vododerina. Na mjestima izrazitih nagiba koja su nesigurna za hodanje, dodaju se stubišta s međupodestima. Hodna ploha stubišta je drvena, a potkonstrukcija je čelična.

Materijal oblikovanja šetnice ostaje kao i do sada, zemljani.

                NADSTREŠNICA

Na južnom rubu gradine, među stablima se postavlja nadstrešnica s prostorom za skrivanje od vremenskih nepogoda, odmor i eventualno odvijanje radionica, natkrivene površine od 40m2. Nadstrešnica se postavlja na čelične stupove, a natkriva jednostrešnim volumenom čije su bočne strane obložene drvetom. Krov se prekriva limom, a nagiba je 30º. Pod nadstrešnice također je drven, a podna obloga izlazi van volumena nadstrešnice. Poput tribine spušta se prema jugu i zapadu svladavajući visinske razlike na terenu, te omogućuje sjedenje s pogledom na šumu i zonu nekropole. Ispod nadstrešnice postavljaju se klupe i stolovi, te prostrani ormar za njihovo spremanje.

Uz nadstrešnicu se smješta drvena ograda iza koje je predviđen povremeni smještaj dviju ekoloških toaletnih kabina (u toplijem dijelu godine). Kabine su na taj način skrivene od direktnog pogleda, a pristupačne posjetiteljima.

                HALŠTATSKE NASTAMBE

Sonda 6 najvećim dijelom je istražena, te je upravo zbog toga na njenoj poziciji planirana prezentacija gradnje halštatskih nastambi.

Sonda 6 nalazi se u donjem dijelu vrlo strmog terena, te se od ostatka brda odvaja armiranobetonskim potpornim zidom C-oblika kojemu bočne strane rastu od 0cm do cca 220cm, a stražnja strana je kontinuirane visine od cca 220cm. Armiranobetonski zid oblaže se pločama crnog čeličnog lima, a pod se posipava crnim oblucima. Tako je dobivena apstraktna baza na koju se slobodno postavlja jedna halštatska nastamba, bez kontakta sa prirodnim tlom, a ploče crnog čeličnog lima poslužit će za dodatna tumačenja tematike (print grafičkih i tekstualnih sadržaja). Na prostoru ispred i bočno od same nastambe, naznačit će se i prezentirati pozicije pronađenih bunara/okna.

Nastamba je prekrivena dvostrešnim slamnatim krovom, s nagibom većim od 45º kako bi se dobio primjeren nagib za pokrov slamom u šumskom prostoru s puno biljnog materijala koji može dodatno ubrzati propadanje krova. Nosivi zidovi nastambe su drveni trupci zaštićeni žbukom.

Ostali projekti

PODZEMNA GARAŽA I UNUTARNJE DVORIŠTE / POŽEGA

TENIS TEREN KAPTOL

DOM KULTURE / KUTJEVO

INTERIJER SREDIŠĆE

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)